Інформація про стан виховної роботи
Звіт з виховної роботи ЗЗСО «Авангардівська гімназія» у 2023 році
Звіт з виховної роботи ЗЗСО «Авангардівська гімназія» у 2021 році
Аналіз виховної роботи в ЗЗСО "Авангардівська гімназія" за 2020-2021 н.р.
Інформація про заходи проведені в ЗЗСО «Авангардівська гімназія» у 2020 році
Аналіз виховної роботи в ЗЗСО "Авангардівська гімназія" за 2019-2020 н.р.
АНАЛІЗ ВИХОВНОЇ РОБОТИ ЗЗСО « АВАНГАРДІВСЬКА ГІМНАЗІЯ» за 2023/20234 навчальний рік
Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.
Виховання – багатогранний і складний процес, значення якого неможливо переоцінити. Відповідно до Концепції реалізації державної політики у сфері формування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року №988-р, школа має впроваджувати демократичну культуру через вироблення відповідних процедур для захисту прав дитини і формування демократичних цінностей: захищати права дитини, стати місцем безпечним для дитини, де немає насильства та дискримінації.
Основним напрямом виховної роботи гімназії стало національно-патріотичне виховання молоді, превентивне та сімейне виховання, а у практику виховної роботи були введені нові нормативні документи, спрямовані на захист прав дітей шкільного віку, на безпеку їх життєдіяльності та вшанування традицій боротьби за соборність і незалежність України.
Виховна робота – це цілісна структура, яка сприяє успішній діяльності виховання. Виховна робота в Авангардівській гімназії проводилась відповідно до методичних рекомендацій «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2023/2024 навчальному році» (Лист МОН України від 24.08.2023 № 1/12702-23), вимог Конвенції ООН про права дитини, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про молодіжні та дитячі громадські організації», «Про охорону дитинства», «Про захист суспільної моралі», «Про протидію торгівлі людьми». Упровадження нового Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України», «Про увічнення перемоги над нацизмом у другій світовій війні 1939-1945 років», Стратегії національно-патріотичного виховання, затвердженої Указом Президента України від 18 травня 2019 р. № 286, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1233-р (Концепція Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року), «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Указів Президента України, розпоряджень та постанов Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, загальнодержавних програм, концепцій виховання, наказів Міністерства освіти і науки України, листів та методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України, наказів, листів, розпоряджень, рекомендацій відділу освіти, культури, молоді та спорту Авангардівської селищної ради, Одеської районної військової адміністрації, Департаменту освіти і науки Одеської державної адміністрації, річного плану роботи гімназії на 2023/2024 навчальний рік з урахуванням прав та законних інтересів учнів, з урахуванням воєнного стану та очного навчання; загальнодержавними та обласними програмами з питань формування здорового способу життя, профілактики ВІЛ – інфікування; загальнодержавними та обласними програмами з питань попередження насильства над неповнолітніми, профілактики дитячої бездоглядності та злочинності, правової та психологічної підтримки дітей, які потрапили в складні соціальні умови в період воєнного стану.
Виховна робота в Авангардівській гімназії у 2023/2024 навчальному році була спрямована на реалізацію наступних завдань:
- формування національно-патріотичної свідомості школярів, їх здатності аналізувати ситуацію у державі, розуміти своє значення та роль у сьогоденні та майбутньому;
- формування зміцнення здоров’я та санітарно – гігієнічної культури;
- формування правової культури, прищеплення поваги до прав і свобод
людини і громадянина, Конституції, державних символів, правової свідомості;
- створення сприятливих умов для співробітництва вчителів, учнів та їх
батьків, як необхідної умови запобігання відхилень у поведінці учнів;
- створення умов для розвитку інноваційної творчої самореалізації кожного учня;
- формування здатності учнів до самореалізації у подальшому житті;
- формування відповідального ставлення до навчання та до праці, розширення політехнічного кругозору й підготовка до свідомого вибору професії;
- формування в учнів естетичної культури, розвиток умінь створювати прекрасне навколо себе, розвиток художніх здібностей і талантів дітей.
Для реалізації цих завдань у гімназії розроблений план виховної роботи навчального закладу та плани класних керівників. Ці плани охоплюють всі напрямки виховання (громадянське, родинно-сімейне, військово-патріотичне, трудове, художньо-естетичне, моральне, екологічне, превентивне виховання, формування здорового способу життя, сприяння творчому розвитку особистості), які реалізовувалися через такі напрями роботи:
- ціннісне ставлення до суспільства і держави (патріотичне, правове, моральне виховання; календарні пам’ятні дати та традиційні шкільні свята(відзначення Дня захисників та захисниць України, Дня Державного Прапора, Державного Герба, Дня Конституції, Дня Соборності, Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту…);
- ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей (моральне, художньо-естетичне виховання; (відзначення ювілейних та пам’ятних дат відомих людей, конкурси та акції );
- ціннісне ставлення до себе (правове, фізичне, превентивне виховання; (заходи до міжнародних та всесвітніх днів (фізкультури та спорту, здоров’я, боротьби за ліквідацію расової дискримінації, боротьби проти туберкульозу, боротьби зі СНІДом тощо);
- ціннісне ставлення до природи (екологічне виховання);
- ціннісне ставлення до культури та мистецтва (художньо-естетичне виховання).
Одним з основних завдань виховного процесу школи у 2023/2024 н. р. стало виховання в учнів ціннісного ставлення до суспільства і держави. Реалізовували завдання через проведення у школі виховних заходів, акцій, свят, зустрічей з учасниками бойових дій , різноманітні заходи щодо сприяння любові до своєї держави; виховання в учнів бажання допомогти людям, які постраждали від агресії російської федерації; воїнам, які захищають нашу Україну від держави терориста «Донати на ЗСУ»; участі учнівських колективів у міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсах, продовжили співпрацю з громадськими організаціями, пропагували дану тематику через проведення шкільних благодійних акцій, створення та реалізацію спільних проєктів.
Приділяли увагу вихованню в учнів ціннісного ставлення до праці через активне залучення до співпраці батьків, проведення спільних трудових десантів, заходів, конкурсів та змагань під час реалізації шкільних виховних проєктів.
Основними принципами виховання стали: демократизація виховання; гуманізація виховання, напрямок на збереження здоров’я, активність, самодіяльність і творча ініціатива; єдність навчання і виховання; диференціація родинного і суспільного виховання; особистісно-орієнтований підхід у вихованні; єдність національного-патріотичного і загальнолюдського виховання.
Класні керівники працювали відповідно до планів виховної роботи, змістовна наповнюваність яких відповідала віковим особливостям учнів і спрямована на створення необхідних умов для цілісного благополуччя дитини в учнівському середовищі, що включає в себе здоров’я фізичне, духовно-моральне, психічне та соціальне.
Кожне свято в школі розпочиналося з Державного Гімну України. У вестибюлі гімназії наявні стенди державної символіки, стенди з національно-патріотичного виховання, а також стенд «Полеглі герої в пам’яті нашій…».
Зокрема, проводилися свята: Першого Дзвоника, до міжнародного Дня Миру, « до міжнародного Дня учителя», конкурс до Дня Захисника Вітчизни та військово-патріотичний захід до Дня Збройних Сил України, мітинг пам’яті в смт Авангард до міжнародного дня пам’яті жертв геноциду «Вшановуємо їх гідність». Проведено години спілкування «Україна на карті Європи», «Ми всі єдина сім’я», «У нас одна Батьківщина», участь у конкурсах , оформлення презентацій про Героїв Крут, година вшанування пам’яті «Скорботна свічка пам’яті святої» (до міжнародного Дня жертв Голокосту), тематичні лінійки до Дня Соборності України…
У 2023/2024 навчального року план виховної роботи виконано у повному обсязі. Згідно з річним планом роботи гімназії, району та області учні брали активну участь у різноманітних конкурсах, акціях, виставках, :
Актуальним впродовж року було виховання в учнів ціннісного ставлення до себе, природи, суспільства. У школі були розроблені заходи щодо реалізації Національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні на період до 2025 року «Рухова активність - здоровий спосіб життя - здорова нація». Було проведено відповідні заходи: змагання, виступи, конкурси плакатів, малюнків, фоторобіт, вікторини.
Моральне виховання спрямовувалося на формування в учнів моральної свідомості, утвердження загальнолюдських та національних цінностей, моральних норм, які є регуляторами взаємовідносин у суспільстві.
Важливим завданням у становленні підростаючого покоління педагогічний колектив школи вважає виховання відповідальності за навколишнє середовище як національну та загальнолюдську цінність, розвиток творчої активності щодо охорони рідної природи. Завдання екологічного виховання реалізовувалося за допомогою цілеспрямованої роботи в рамках шкільних проєктів та участі учнів 8-9 класів у МАН. У школі активно проводиться озеленення пришкільної території: першокласники висаджували тюльпани, висаджено 150 троянд в рамках акції «Квітни. Допомагай. Перемагай», метою якою було не лише прикрасити трояндами Україну, а ще й підтримати наших бійців. Учні нашої гімгазії постійно доглядають за квітами на шкільному подвір’ї.
Організація учнівського самоврядування починається з класного колективу. У кожному класі обрані староста та його заступник. Відповідальні справи щодо керівництва життям класу доручаються активу, а потім залучається весь класний колектив.
Діяльність учнівського самоврядування здійснюється за чітко складеними планами засідань Учнівської Ради та кожної комісії.
Однією з найважливіших ланок виховного процесу у школі є соціально-психологічна напрямок роботи, який є складовою частиною державної системи охорони фізичного і психічного здоров’я учнів і діє з метою створення гармонійного, соціально-психологічного простору в навчальному закладі, профілактики та корекції особистісного та інтелектуального розвитку учнів, формування соціально-психологічної культури учнів, педагогів, батьків. Психолог і соціальний педагог Вікторія Іванівна Токаленко впродовж навчального року активно працювала над вирішенням таких завдань:
- забезпечення повноцінного особистісного та інтелектуального розвитку дітей на кожному віковому етапі, формування у них здатності до вдосконалення;
- здійснення індивідуального підходу до учнів, що потребує психолого-педагогічного вивчення кожного з них;
- профілактика і подолання відхилень в інтелектуальному й особистісному розвитку дітей;
- подолання незадовільної успішності і поведінки учнів;
- профілактика тютюнопаління, алкоголізму та наркоманії;
- попередження злочинності серед неповнолітніх.
Протягом навчального року робота учнівського самоврядування була ефективною. Комісії працювали на належному рівні та допомагали в організації виховної роботи в школі. Багато зусиль для його активності доклала педагог - організатор Олена Миколаївкна Жуковська.
Впродовж 2023/ 2024 навчального року було організовано низку виховних заходів:
В рамках місячника «Увага! Діти на дорозі!» конкурс дитячих малюнків «Я – пішохід», «Дорожні знаки – надійні помічники»; виховні години по класах «Світлофор».
Підготовка та проведення заходів до Дня спорту (змагання, конкурси).
Заходи до Дня миру: акція «Голуб миру», організація ігрових перерв.
Підготовка та проведення Дня самоврядування, святкового концерту до Дня вчителя.
День захисту тварин. Конкурс презентацій «Мій улюбленець» Конкурс малюнків і віршів про тварин.
До Всеукраїнського дня бібліотек акція «Подаруй книгу бібліотеці».
До Всесвітнього Дня толерантності: конкурс колажів «Наш клас – територія толерантності», інформаційні п’ятихвилинки «Толерантність – це...», «Поважай інших».
Акція «16 днів без насильства»: виховні години по класах, повчальні відео, пам’ятки та плакати; інформаційні хвилинки «Мої права та обов’язки». Новорічна майстерня: конкурс на кращу ялинкову прикрасу, фестиваль «Переможна коляда».
Театралізоване дійство для учнів «Святий Миколай приходить в гості».
Збір грошової та матеріальної допомоги захисникам України, новорічні листівки воїнам.
Участь у місячнику «Зимуючі птахи»: надання допомоги зимуючим птахам.
Заходи до Дня Соборності України: флешмоб із виконанням Державного Гімну України; уроки – реквієми вшанування пам’яті Героів Небесної сотні; інформаційні перерви «Історія Дня Соборності і Свободи».
Заходи, присвячені Дню Землі, Дня довкілля. Озеленення пришкільної території.
Заходи до Дня пам’яті та примирення, Дня Європи.
Свято до Дня матері «Я вдячний Богові за маму».
Участь у Всеукраїнській акції «День вишиванки».
Участь у заходах до Дня Європи: інформаційні хвилини на тему «Я – європеєць».
Учнівське самоврядування спрацювало на достатньо дієвому рівні, були досягнення, та є і недоліки. Найголовніше завдання на наступний рік полягає в тому, щоб робота Учнівської Ради була направлена на розвиток більшої ініціативності зі сторони учнів. Коли ініціатива належить дітям, вони беруть активну участь у процесі прийняття рішень, але під керівництвом дорослих. Лише через особисту участь вони можуть розвинути власні здібності і навички, сформувати життєві цілі, самоствердитись і самореалізуватись.
У 2023/2024 навчальному році робота з профілактики правопорущень велася на достатньому рівні. На внутрішкільному обліку учнів немає. З учнями, схильними до правопорушень проводилась корекційна робота практичним психологом, соціальним педагогом та класними керівниками. Учні даної категорії залучались до участі в класних та шкільних заходах.
Аналізуючи виховну роботу за 2023/2024 навчальний рік,виявлено такі недоліки:
- потребує покращення співпраці педагогічного, батьківського та учнівського колективів школи в розрізі батьківського навчання за програмами «Батьківська твердиня» та проведення батьківських лекторіїв;
- проблемними залишаються спізнення учнів на 1 урок;
- потребує покращення якості проведення виховних годин, заходів, ведення ділової документації класними керівниками;
- потребує активізації робота учнівської організації самоврядування, робота шкільного прес-центру.
Виходячи із вищезазначеного, враховуючи результати виховної діяльності педагогічного колективу у наступному році діяльність педагогічного колективу буде спрямована на :
- використання накопиченого досвіду, посилення виховного впливу на учнів, батьків у вихованні морально-етичних якостей, екологічної та фізичної культури, потреб у творчості, культурних міжособистісних стосунках;
- продовження роботи за програмою «Основні орієнтири виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх закладів України», які спрямовані на формування стійких інтересів до культурних та духовних цінностей, розвитку особистості;
- надання особливої уваги родинному вихованню та співпраці педагогів з батьками: практичне проведення батьківських лекторіїв з використанням цікавих новітніх програм, форм, методів та за участю представників психолого-соціальної служби громади та представників громадських організацій; обговорення зовнішнього вигляду школярів та участі їх у різних шкільних та позашкільних заходах, конкурсних програмах;
- продовження роботи з національно-патріотичного виховання за Концепцією з національно-патріотичного виховання дітей та молоді;
- продовження роботи шкільних проєктів, які розширюють форми заохочення та відзначення учнів за участь у шкільних та позашкільних заходах, конкурсах;
- продовження проведення свят, конкурсів та розваг спільно з батьками та посилення педагогічного впливу на виховання учнів у родині, класному колективі, обновити форми та методи роботи з батьками, залучити до співпраці громадські організації, психолого-соціальну службу громади;
- продовження пошуку діяльних форм роботи із соціалізації та профорієнтації учнів;
- продовження сприяння активної участі класних колективів у шкільних та позашкільних заходах.
- звернути особливу увагу та виділити у планах виховної роботи теми моральності та толерантності учнів та батьків (порядність, повага до людей та їх праці; повага людини до людини та всього оточуючого);
- культура спілкування між учнями, з вчителями, відповідальність за свої вчинки);
- продовження запровадження інноваційних методик та здоров’язберігаючих технологій у навчально-виховному процесі школи, активне залученні до даних заходів учнівського та батьківського колективів;
- дотримання графіка проведення батьківських зборів, та ведення протоколів;